Raw driver recommendations for DEH-80PRS and SSL EVO2900.5
Collapse
X
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • digital.aaron
    Noobie
    • Feb 2014
    • 21
    #1
    Has anyone gone active front in an e30?
  • digital.aaron
    Noobie
    • Feb 2014
    • 21
    #2
    I mean, are e34 drivers and Dayton tweets the best I'm going to be able to do?
    Comment
    • StereoInstaller1
      GAS
      • Jul 2004
      #3
      I tried dozens of speakers, nothing had any punch between 80Hz and 200Hz, basically.
      What I ended up doing to get a satisfactory front stage only was to use Exile 6.5" components in a "Quasi-aperiodic tapered quarter wave" which was fully active.
      Lemme know if I can help, it's a tough car to get good sound from
      Luke
      Closing SOON!
      "LAST CHANCE FOR G.A.S." DEAL IS ON NOW
      Thanks for 10 years of fun!
      Comment
      • KrautnotRice
        E30 Addict
        • 406
        #4
        I'm also running the Deh-80prs active with just a front stage (and a 15" sub trunk baffle / IB).
        Some really good and affordable 5.25" mids are the Silver Flute W14 from Madisound: https://www.madisoundspeakerstore.co...1/2-wool-cone/
        Obviously the factory mids location playing at your ankles isn't ideal.
        One of the best 'affordable' 1 1/8" tweeters out there is the NVX XSPTW:
        http://www.sonicelectronix.com/item_...NVX-XSPTW.html
        It can really handle the juice as well.
        At just over half the price there's this Morel MDT12 tweeter:
        It can be crossed over as low as 2k and has 80w RMS (!).
        As Luke said, without lots of custom work you won't have THAT much mid bass anyway.
        '93 300TE 24V Krautbomber