Ok you soccer hooligans. We've waited 4 long years to return to the World Cup. This time the stage is set in Brazil, a soccer powerhouse with odds favoring their victory. Im rooting for my family's native country, Colombia! A close second is USA, but I dont think they'll make it out of the group. So, let the chatter begin and let's hear which team you'll be rooting, predictions, analysis, conspiracy theories for in this crazy madness sport of futbol! :D
Group A
Brazil
Croatia
Mexico
Cameroon
Group B
Spain
Netherlands
Chile
Australia
Group C
Colombia
Greece
Ivory Coast
Japan
Group D
Uruguay
Costa Rica
England
Italy
Group E
Switzerland
Ecuador
France
Honduras
Group F
Argentina
Bosnia and Herzegovina
Iran
Nigeria
Group G
Germany
Portugal
Ghana
USA
Group H
Belgium
Algeria
Russia
Korea Republic
TV Schedule
First Round
Thursday, June 12
4 p.m.: Brazil vs. Croatia at Arena Corinthians, Sao Paulo (ESPN; Univision/Univision Deportes Network)
Friday, June 13
12 p.m.: Mexico vs. Cameroon at Estadio das Dunas, Natal (ESPN2; Univision/UDN)
3 p.m.: Spain vs. Netherlands at Arena Fonte Nova, Salvador (ESPN; Univision/UDN)
6 p.m. Chile vs. Australia at Arena Pantanal, Cuiaba (ESPN2; Univision/UDN)
Saturday, June 14
12 p.m.: Colombia vs. Greece at Estádio Mineirao, Belo Horizonte (ABC; Univision/UDN)
3 p.m.: Uruguay vs. Costa Rica at Estádio Castelao, Fortaleza (ABC; Univision/UDN)
6 p.m.: England vs. Italy at Arena Amazonia, Manaus (ESPN; Univision/UDN)
9 p.m.: Ivory Coast vs. Japan at Arena Pernambuco, Recife (ESPN; Univision/UDN)
Sunday, June 15
12 p.m.: Switzerland vs. Ecuador at Estádio Nacional Mane Garrincha, Brasilia (ABC; Univision/UDN)
3 p.m.: France vs. Honduras at Estádio Beira-Rio, Porto Alegre (ABC; Univision/UDN)
6 p.m.: Argentina vs. Bosnia-Herzegovina at Estadio do Maracana, Rio de Janeiro (ESPN; Univision/UDN)
Monday, June 16
12 p.m.: Germany vs. Portugal at Arena Fonte Nova, Salvador (ESPN; Univision/UDN)
3 p.m.: Iran vs. Nigeria at Arena da Baixada, Curitiba (ESPN; Univision/UDN)
6 p.m.: Ghana vs. United States at Estadio das Dunas, Natal (ESPN; Univision/UDN)
Tuesday, June 17
12 p.m.: Belgium vs. Algeria at Estádio Mineirao, Belo Horizonte (ESPN; Univision/UDN)
3 p.m.: Brazil vs. Mexico at Estádio Castelao, Fortaleza (ESPN; Univision/UDN)
6 p.m.: Russia vs. South Korea at Arena Pantanal, Cuiaba (ESPN; Univision/UDN)
Wednesday, June 18
12 p.m.: Australia vs. Netherlands at Estádio Beira-Rio, Porto Alegre (ESPN; Univision/UDN)
3 p.m.: Spain vs. Chile at Estadio do Maracana, Rio de Janeiro (ESPN; Univision/UDN)
6 p.m.: Cameroon vs. Croatia at Arena Amazonia, Manaus (ESPN; Univision/UDN)
Thursday, June 19
12 p.m.: Colombia vs. Ivory Coast at Estádio Nacional Mane Garrincha, Brasilia (ESPN; Univision/UDN)
3 p.m.: Uruguay vs. England at Arena Corinthians, Sao Paulo (ESPN; Univision/UDN)
6 p.m.: Japan vs. Greece at Estadio das Dunas, Natal (ESPN; Univision/UDN)
Friday, June 20
12 p.m.: Italy vs. Costa Rica at Arena Pernambuco, Recife (ESPN; Univision/UDN)
3 p.m.: Switzerland vs. France at Arena Fonte Nova, Salvador (ESPN; Univision/UDN)
6 p.m.: Honduras vs. Ecuador at Arena da Baixada, Curitiba (ESPN; Univision/UDN)
Saturday, June 21
12 p.m.: Argentina vs. Iran at Estádio Mineirao, Belo Horizonte (ESPN; Univision/UDN)
3 p.m.: Germany vs. Ghana at Estádio Castelao, Fortaleza (ESPN; Univision/UDN)
6 p.m.: Nigeria vs. Bosnia Herzegovina at Arena Pantanal, Cuiabá (ESPN; Univision/UDN)
Sunday, June 22
12 p.m.: Belgium vs. Russia at Estadio do Maracana, Rio de Janeiro (ABC; Univision/UDN)
3 p.m.: South Korea vs. Algeria at Estádio Beira-Rio, Porto Alegre (ABC; Univision/UDN)
6 p.m.: United States vs. Portugal at Arena Amazonia, Manaus (ESPN; Univision/UDN)
Monday, June 23
12 p.m.: Netherlands vs. Chile at Arena Corinthians, Sao Paulo (ESPN2; Univision/UDN)
12 p.m.: Australia vs. Spain at Arena da Baixada, Curitiba (ESPN; UniMás/Galavisión)
4 p.m.: Croatia vs. Mexico at Arena Pernambuco, Recife (ESPN; Univision/UDN)
4 p.m.: Cameroon vs. Brazil at Estadio Nacional Mané Garrincha, Brasilia (ESPN2; UniMás/Galavisión)
Tuesday, June 24
12 p.m.: Italy vs. Uruguay at Estadio das Dunas, Natal (ESPN; Univision/UDN)
12 p.m.: Costa Rica vs. England at Estadio Mineirao, Belo Horizonte (ESPN2; UniMás/Galavisión)
4 p.m.: Japan vs. Colombia at Arena Pantanal, Cuiabá (ESPN; Univision/UDN)
4 p.m.: Greece vs. Ivory Coast at Estadio Castelao, Fortaleza (ESPN2; UniMás/Galavisión)
Wednesday, June 25
12 p.m.: Nigeria vs. Argentina at Estadio Beira-Rio, Porto Alegre (ESPN; Univision/UDN)
12 p.m.: Bosnia Herzegovina vs. Iran at Arena Fonte Nova, Salvador (ESPN2; UniMás/Galavisión)
4 p.m.: Ecuador vs. France at Estadio do Maracana, Rio de Janeiro (ESPN2; Univision/UDN)
4 p.m.: Honduras vs. Switzerland at Arena Amazonia, Manaus (ESPN; UniMás/Galavisión)
Thursday, June 26
12 p.m.: United States vs. Germany at Arena Pernambuco, Recife (ESPN; Univision/UDN)
12 p.m.: Portugal vs. Ghana at Estádio Nacional Mane Garrincha, Brasilia (ESPN2; UniMás/Galavisión)
4 p.m.: South Korea vs. Belgium at Arena Corinthians, Sao Paulo (ESPN; Univision/UDN)
4 p.m.: Algeria vs. Russia at Estadio Beira-Rio, Porto Alegre (ESPN2; UniMás/Galavisión)
Round of 16
Saturday, June 28
12 p.m.: 1A vs. 2B at Estadio Mineirao, Belo Horizonte (ABC; Univision/UDN)
4 p.m.: 1C vs. 2D at Estadio do Maracana, Rio de Janeiro (ABC; Univision/UDN)
Sunday, June 29
12 p.m.: 1B vs. 2A at Estadio Castelao, Fortaleza (ESPN; Univision/UDN)
4 p.m.: 1D vs. 2C at Arena Pernambuco, Recife (ESPN; Univision/UDN)
Monday, June 30
12 p.m.: 1E vs. 2F at Estadio Nacional Mane Garrincha, Brasilia (ESPN; Univision/UDN)
4 p.m.: 1G vs. 2H at Estadio Beira-Rio, Porto Alegre (ESPN; Univision/UDN)
Tuesday, July 1
12 p.m.: 1F vs. 2E at Arena Corinthians, Sao Paulo (ESPN; Univision/UDN)
4 p.m.: 1H vs. 2G at Arena Fonte Nova, Salvador (ESPN; Univision/UDN)
Quarterfinals
Friday, July 4
12 p.m.: Round of 16 winners at Estadio do Maracana, Rio de Janeiro (ESPN2; Univision/UDN)
4 p.m.: Round of 16 winners at Estadio Castelao, Fortaleza (ESPN; Univision/UDN)
Saturday, July 5
12 p.m.: Round of 16 winners at Estadio Nacional Mane Garrincha, Brasilia (ABC; Univision/UDN)
4 p.m. Round of 16 winners at Arena Fonte Nova, Salvador (ESPN; Univision/UDN)
Semifinals
Tuesday, July 8
4 p.m.: Quarterfinal winners at Estadio Mineirao, Belo Horizonte (ESPN; Univision/UDN)
Wednesday, July 9
4 p.m.: Quarterfinal winners at Arena Corinthians, Sao Paulo (ESPN; Univision/UDN)
Third-Place Game
Saturday, July 12
4 p.m.: Semifinal losers at Estadio Nacional Mané Garrincha, Brasilia (ESPN; Univision/UDN)
Final
Sunday, July 13
4 p.m.: Semifinal winners at Estadio do Maracana, Rio de Janeiro (ABC; Univision/UDN)
Group A
Brazil
Croatia
Mexico
Cameroon
Group B
Spain
Netherlands
Chile
Australia
Group C
Colombia
Greece
Ivory Coast
Japan
Group D
Uruguay
Costa Rica
England
Italy
Group E
Switzerland
Ecuador
France
Honduras
Group F
Argentina
Bosnia and Herzegovina
Iran
Nigeria
Group G
Germany
Portugal
Ghana
USA
Group H
Belgium
Algeria
Russia
Korea Republic
TV Schedule
First Round
Thursday, June 12
4 p.m.: Brazil vs. Croatia at Arena Corinthians, Sao Paulo (ESPN; Univision/Univision Deportes Network)
Friday, June 13
12 p.m.: Mexico vs. Cameroon at Estadio das Dunas, Natal (ESPN2; Univision/UDN)
3 p.m.: Spain vs. Netherlands at Arena Fonte Nova, Salvador (ESPN; Univision/UDN)
6 p.m. Chile vs. Australia at Arena Pantanal, Cuiaba (ESPN2; Univision/UDN)
Saturday, June 14
12 p.m.: Colombia vs. Greece at Estádio Mineirao, Belo Horizonte (ABC; Univision/UDN)
3 p.m.: Uruguay vs. Costa Rica at Estádio Castelao, Fortaleza (ABC; Univision/UDN)
6 p.m.: England vs. Italy at Arena Amazonia, Manaus (ESPN; Univision/UDN)
9 p.m.: Ivory Coast vs. Japan at Arena Pernambuco, Recife (ESPN; Univision/UDN)
Sunday, June 15
12 p.m.: Switzerland vs. Ecuador at Estádio Nacional Mane Garrincha, Brasilia (ABC; Univision/UDN)
3 p.m.: France vs. Honduras at Estádio Beira-Rio, Porto Alegre (ABC; Univision/UDN)
6 p.m.: Argentina vs. Bosnia-Herzegovina at Estadio do Maracana, Rio de Janeiro (ESPN; Univision/UDN)
Monday, June 16
12 p.m.: Germany vs. Portugal at Arena Fonte Nova, Salvador (ESPN; Univision/UDN)
3 p.m.: Iran vs. Nigeria at Arena da Baixada, Curitiba (ESPN; Univision/UDN)
6 p.m.: Ghana vs. United States at Estadio das Dunas, Natal (ESPN; Univision/UDN)
Tuesday, June 17
12 p.m.: Belgium vs. Algeria at Estádio Mineirao, Belo Horizonte (ESPN; Univision/UDN)
3 p.m.: Brazil vs. Mexico at Estádio Castelao, Fortaleza (ESPN; Univision/UDN)
6 p.m.: Russia vs. South Korea at Arena Pantanal, Cuiaba (ESPN; Univision/UDN)
Wednesday, June 18
12 p.m.: Australia vs. Netherlands at Estádio Beira-Rio, Porto Alegre (ESPN; Univision/UDN)
3 p.m.: Spain vs. Chile at Estadio do Maracana, Rio de Janeiro (ESPN; Univision/UDN)
6 p.m.: Cameroon vs. Croatia at Arena Amazonia, Manaus (ESPN; Univision/UDN)
Thursday, June 19
12 p.m.: Colombia vs. Ivory Coast at Estádio Nacional Mane Garrincha, Brasilia (ESPN; Univision/UDN)
3 p.m.: Uruguay vs. England at Arena Corinthians, Sao Paulo (ESPN; Univision/UDN)
6 p.m.: Japan vs. Greece at Estadio das Dunas, Natal (ESPN; Univision/UDN)
Friday, June 20
12 p.m.: Italy vs. Costa Rica at Arena Pernambuco, Recife (ESPN; Univision/UDN)
3 p.m.: Switzerland vs. France at Arena Fonte Nova, Salvador (ESPN; Univision/UDN)
6 p.m.: Honduras vs. Ecuador at Arena da Baixada, Curitiba (ESPN; Univision/UDN)
Saturday, June 21
12 p.m.: Argentina vs. Iran at Estádio Mineirao, Belo Horizonte (ESPN; Univision/UDN)
3 p.m.: Germany vs. Ghana at Estádio Castelao, Fortaleza (ESPN; Univision/UDN)
6 p.m.: Nigeria vs. Bosnia Herzegovina at Arena Pantanal, Cuiabá (ESPN; Univision/UDN)
Sunday, June 22
12 p.m.: Belgium vs. Russia at Estadio do Maracana, Rio de Janeiro (ABC; Univision/UDN)
3 p.m.: South Korea vs. Algeria at Estádio Beira-Rio, Porto Alegre (ABC; Univision/UDN)
6 p.m.: United States vs. Portugal at Arena Amazonia, Manaus (ESPN; Univision/UDN)
Monday, June 23
12 p.m.: Netherlands vs. Chile at Arena Corinthians, Sao Paulo (ESPN2; Univision/UDN)
12 p.m.: Australia vs. Spain at Arena da Baixada, Curitiba (ESPN; UniMás/Galavisión)
4 p.m.: Croatia vs. Mexico at Arena Pernambuco, Recife (ESPN; Univision/UDN)
4 p.m.: Cameroon vs. Brazil at Estadio Nacional Mané Garrincha, Brasilia (ESPN2; UniMás/Galavisión)
Tuesday, June 24
12 p.m.: Italy vs. Uruguay at Estadio das Dunas, Natal (ESPN; Univision/UDN)
12 p.m.: Costa Rica vs. England at Estadio Mineirao, Belo Horizonte (ESPN2; UniMás/Galavisión)
4 p.m.: Japan vs. Colombia at Arena Pantanal, Cuiabá (ESPN; Univision/UDN)
4 p.m.: Greece vs. Ivory Coast at Estadio Castelao, Fortaleza (ESPN2; UniMás/Galavisión)
Wednesday, June 25
12 p.m.: Nigeria vs. Argentina at Estadio Beira-Rio, Porto Alegre (ESPN; Univision/UDN)
12 p.m.: Bosnia Herzegovina vs. Iran at Arena Fonte Nova, Salvador (ESPN2; UniMás/Galavisión)
4 p.m.: Ecuador vs. France at Estadio do Maracana, Rio de Janeiro (ESPN2; Univision/UDN)
4 p.m.: Honduras vs. Switzerland at Arena Amazonia, Manaus (ESPN; UniMás/Galavisión)
Thursday, June 26
12 p.m.: United States vs. Germany at Arena Pernambuco, Recife (ESPN; Univision/UDN)
12 p.m.: Portugal vs. Ghana at Estádio Nacional Mane Garrincha, Brasilia (ESPN2; UniMás/Galavisión)
4 p.m.: South Korea vs. Belgium at Arena Corinthians, Sao Paulo (ESPN; Univision/UDN)
4 p.m.: Algeria vs. Russia at Estadio Beira-Rio, Porto Alegre (ESPN2; UniMás/Galavisión)
Round of 16
Saturday, June 28
12 p.m.: 1A vs. 2B at Estadio Mineirao, Belo Horizonte (ABC; Univision/UDN)
4 p.m.: 1C vs. 2D at Estadio do Maracana, Rio de Janeiro (ABC; Univision/UDN)
Sunday, June 29
12 p.m.: 1B vs. 2A at Estadio Castelao, Fortaleza (ESPN; Univision/UDN)
4 p.m.: 1D vs. 2C at Arena Pernambuco, Recife (ESPN; Univision/UDN)
Monday, June 30
12 p.m.: 1E vs. 2F at Estadio Nacional Mane Garrincha, Brasilia (ESPN; Univision/UDN)
4 p.m.: 1G vs. 2H at Estadio Beira-Rio, Porto Alegre (ESPN; Univision/UDN)
Tuesday, July 1
12 p.m.: 1F vs. 2E at Arena Corinthians, Sao Paulo (ESPN; Univision/UDN)
4 p.m.: 1H vs. 2G at Arena Fonte Nova, Salvador (ESPN; Univision/UDN)
Quarterfinals
Friday, July 4
12 p.m.: Round of 16 winners at Estadio do Maracana, Rio de Janeiro (ESPN2; Univision/UDN)
4 p.m.: Round of 16 winners at Estadio Castelao, Fortaleza (ESPN; Univision/UDN)
Saturday, July 5
12 p.m.: Round of 16 winners at Estadio Nacional Mane Garrincha, Brasilia (ABC; Univision/UDN)
4 p.m. Round of 16 winners at Arena Fonte Nova, Salvador (ESPN; Univision/UDN)
Semifinals
Tuesday, July 8
4 p.m.: Quarterfinal winners at Estadio Mineirao, Belo Horizonte (ESPN; Univision/UDN)
Wednesday, July 9
4 p.m.: Quarterfinal winners at Arena Corinthians, Sao Paulo (ESPN; Univision/UDN)
Third-Place Game
Saturday, July 12
4 p.m.: Semifinal losers at Estadio Nacional Mané Garrincha, Brasilia (ESPN; Univision/UDN)
Final
Sunday, July 13
4 p.m.: Semifinal winners at Estadio do Maracana, Rio de Janeiro (ABC; Univision/UDN)
Comment